Vergi uyumuna yönelik yaklaşımlar on yıldır uygulanmaktadır Avrupa’da.

Bu süreç, idari işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan 2011/16/EU sayılı DAC 1 Direktifi ile başlamıştır.

Beş kez değişikliğe uğrayan direktifte yapılan iyileştirmeler, özellikle vatandaşların yaşamlarının tamamen dijital hale geldiği ve örneğin kripto para birimi gibi vergi makamlarının radarından kaçan gelirlerin ortaya çıkmasına izin veren bir çağda, etkili vergi şeffaflığını artırmayı amaçlamaktadır. 10 Mart 2021'de Komisyon tarafından kamu istişare teklifi başlatılan gelecekteki olası bir DAC 8 tarafından yönetilecektir.

Bu yönerge, bu kripto varlıkların vergi mükellefleri tarafından kullanımına ilişkin ulusal düzeyde gerçek bir bilgi eksikliği olduğu için ve aynı zamanda kötüye kullanıldıklarında yaptırımlardaki eşitsizlik nedeniyle başlatılmıştır. Eğer proje bu yeni para birimlerinin kullanımını yavaşlatmak değilse, yine de kaçakçılık, aklama veya terörün finansmanı gibi yaratabileceği tüm sapmaların sınırlandırılması tavsiye edilir.

Eubelius'un avukatları, vergi makamlarının her şeyi bilmesine doğru bir gidişattan söz ediyor; bu gidişat, hiçbir şeyin onun meraklı radarından kaçamayacağı şekilde yayılıyor ve vergilendirmenin tüm alanlarına dokunuyor gibi görünüyor.

Kripto varlıkların vergilendirilmesinden bahsediyoruz. Gerçekten de, "bu, vergi makamlarına kripto para birimi sektöründeki vergi kaçakçılığını engellemek için yeni bir araç vermeyi ve ilgili vergi makamlarıyla otomatik bilgi alışverişinin genişletilmesini empoze etmeyi amaçlamaktadır."

Kısacası, vergi makamları vergi şeffaflığını artırmaya yönelik sürekli arayışlarında geri durmuyor gibi görünüyor ve önümüzdeki yıllar kripto para birimi gibi büyük teknolojik ilerlemelerin denetimi için daha umut verici görünüyor.